Wycieczka do Torunia

18 maja klasa 3 c wyruszyła na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem podróży było zwiedzania Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie– założone w 2004 przez konserwatora zabytków. Siedzibą muzeum jest poewangelicki kościół z XIII wieku. Muzeum gromadzi obiekty z zakresu piśmiennictwa, papiernictwa i drukarstwa europejskiego i azjatyckiego. Dzieci udały się w fascynującą podróż do świata tajemnic papieru i druku. Same spróbowały swoich sił w kaligrafii a także poczuły smak dawnej sztuki drukarskiej, drukując na starej żeliwnej prasie. To jednak nie wszystko! Żeby szanować papier zgodnie z zasadami recyklingu same go stworzyły, czerpiąc go z kadzi papierniczej za pomocą sita. Następny punkt programu - Toruń, po którym oprowadziła nas pani przewodnik w oryginalnym stroju mieszczki toruńskiej. Dzieci poznały profesora Filutka i jego psa Filusia, wysłuchały legendy o pladze żab w Toruniu oraz o kocie, co Toruń przed Szwedami obronił. Odwiedziły Kopernika, pogłaskały osła. Przy krzywej wieży sprawdziły, jak grzeszne było ich dotychczasowe życie. Nie zabrakło największej atrakcji - pieczenia pierników. Po tak ogromnej dawce wiedzy i zabawy, szczęśliwe wróciły do Mławy, gdzie czekali stęsknieni rodzice.

Data dodania: 2023-05-22 10:07:03
Data edycji: 2023-05-22 10:07:10