Poznajemy zawody

10 maja uczniowie klasy III a uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Sądu Rejonowego w Mławie. Celem wycieczki było zapoznanie z tajnikami funkcjonowania sądu, rolą prawa w życiu każdego człowieka oraz poznanie przebiegu procesu sądowego. Na spotkanie przybyła Pani kurator Małgorzata Borowska i Pan kurator Mirosław Antkiewicz, którzy zaprosili uczniów, m.in. do jednej z sal rozpraw. Kuratorzy wskazali miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, oskarżonego, adwokata, świadków. Pan kurator pouczył, jak należy właściwie zachowywać się w czasie rozprawy, pokazał również togę i łańcuch z wizerunkiem orła. Zwiedziliśmy również niebieski pokój,  czyli miejsce, w którym przesłuchują dzieci do 18 roku życia oraz cele, w których przebywają aresztowani, oczekujący na rozprawę. W trakcie spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda codzienna praca sędziego, jak trudną drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią lub prokuratorem i jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce. Uczniowie włączyli się do rozmowy, zadając pytania, które świadczyły o ich dużym zainteresowaniu. Wycieczka do Sądu Rejonowego w Mławie była dla uczniów ciekawą formą zdobycia wiedzy  i nowych doświadczeń.

Data dodania: 2024-05-17 07:43:42
Data edycji: 2024-05-17 07:44:21