Podsumowanie XVII Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Twórcza wyobraźnia”

Podsumowanie XVII  Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Twórcza wyobraźnia”

Dnia  18 maja 2022 roku w Zespole Placówek  Oświatowych nr 3 odbyło się uroczyste podsumowanie XVII  Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Twórcza wyobraźnia”. Konkurs odbywał się po raz dziewiętnasty – dwa pierwsze miały zasięg miejski.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było  nadesłanie trzech samodzielnie napisanych wierszy o dowolnej tematyce lub pracy literackiej pt. Mowa ojczysta to skarb. Organizatorzy formę pracy pozostawili do wyboru jego uczestnikom.

Miłośnicy poezji uroczystość rozpoczęli od wzięcia udziału w wieczorku poetyckim: „ Mowa ojczysta to skarb, który najuboższy nawet w sercu nosić powinien…”

Grupa artystów – uczniowie klasy 5c - zaprezentowała program słowno – muzyczny wzbogacony o prezentację. Występ rozpoczął uczeń, który recytował wiersz Ewy Szelburg-Zarembiny pt. „ Przed pomnikiem Wielkiego Człowieka”. Jego zadaniem było wyciągnąć wnioski z utworu i odpowiedzieć na pytanie, z czego składa się Wielki Człowiek. Zadanie było trudne. Na szczęście z pomocą przyszła mu koleżanka z klasy, która, wyjaśniła mu, że Wielki Człowiek to nie są tylko mięśnie, wzrost, bogactwa materialne, które posiada, ale składa się on z ogromnego i czułego na krzywdę i potrzeby ludzi serca, pracowitego  i otwartego umysłu, niesamowitego ducha odwagi , niezłomnej wiary, skromności,  pokory i … odrobiny poczucia humoru. Następnie przekonywała kolegę, że tacy ludzie powinni być dla nas wzorem. Jako przykład wskazała Zuzannę Morawską. Jej zdaniem to jest właśnie przykład Wielkiego Człowieka.

Następnie uczniowie z okazji  100. rocznicy śmierci patronki szkoły przedstawili o niej prezentację.

Mali aktorzy na koniec programu słowno muzycznego zaakcentowali, że Zuzanna Morawska zmarła w Mławie 6 stycznia 1922 r. w wieku 82 lat - odeszła w samotności. Przekonywali, że wśród pamiątek po pisarce największy szacunek wzbudza i wzrusza niepozorna kartka papieru. Zawiera ona lakoniczne „instrukcje”, jak miał wyglądać jej pogrzeb: „Proszę mnie pochować w prostej drewnianej trumnie(…)Żadnych mów i wieńców. Zamiast wieńców - oddać na głodnych”. Uczniowie twierdzili, że to jeszcze jeden dowód na to, jak wielką była osobowością – Wielkim Człowiekiem.  Dodajmy, że została pochowana na Cmentarzu  św. Wawrzyńca w Mławie.

Następnie aktorzy nawiązali do sytuacji aktualnej – wojny na Ukrainie. Twierdzili, że my Polacy doceniamy naszą wolność  tak krwawo zdobytą przez naszych przodków, a za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa wojna, właśnie o tę najwyższą wartość.
Dodali, że w pełni solidaryzują się z naszymi sąsiadami i całym sercem są z nimi. Uczniowie przekonywali, że tam – i tylko tam – gdzie ludzie wspólnie opowiadają się za wolnością i walczą o nią solidarnie, może ona zapanować i przetrwać.

Czar poezji, urzekające  melodie, taniec oraz piękna oprawa sceniczna sprawiły, że zaprezentowany program spotkał się z  życzliwym przyjęciem wśród zgromadzonej publiczności.

Jury, którego przewodniczącym był mławski poeta - Jarosław Trześniewski – Kwiecień, za prace literackie przyznało cztery   nagrody. Natomiast w konkursie poetyckim komisja przyznała trzy   nagrody  oraz siedem wyróżnień.  Prace literackie były oryginalne, czasami zaskakujące, pisane barwnym stylem, zdradzające potencjał drzemiących talentów. Natomiast wyłonione utwory poetyckie zasługiwały na miano perełek.

Do konkursu zorganizowanego przez nauczycielki języka polskiego przystąpiło 7 szkół podstawowych z terenu powiatu mławskiego. Nagrody oraz wyróżnienia ufundowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 7. Organizatorzy wszystkim uczestnikom konkursu gratulują twórczej wyobraźni i zapraszają do próbowania sił w literackich zmaganiach w przyszłym roku.

Laureaci konkursu poetyckiego

Aleksandra Zuzanna Nowacka SP w Dębsku ,  opiekun  p. Ewa Bugaj