Konkurs - kartki świąteczne w języku niemieckim

Konkurs! Konkurs! Konkurs!

Frohe Weihnachten!

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w szkolnym konkursie na najpiękniejszą kartkę z życzeniami oraz najciekawszy list do św. Mikołaja w języku niemieckim.

W tradycji niemieckiej św. Mikołaj to Weihnachtsmann, zaś Święta Bożego Narodzenia to Weihnachten.

Nagrody otrzymali:

Klasy VII:

1.Zuzanna Sobotka 7a

1. Daniel Szmytkowski 7a
  2. Aleksandra Paprotna 7 d

Klasy VIII:

1. Lena Borcz 8 s
  2. Julia Bartkowska 8 d
  3. Natasza Skubiszewska 8a

Gratulacje!!!

W Niemczech choinki przystrajano już w XVI wieku. Zwolennikiem tego zwyczaju miał być sam Marcin Luter. W całej Europie tradycja ta upowszechniła się w XIX stuleciu.

Jeśli wierzyć tradycji, ojczyzną bożonarodzeniowego drzewka była Alzacja. Właśnie tam już w XVI wieku zaczęto wstawiać choinki do domów i dekorować je jabłkami oraz papierowymi ozdobami. Nie od razu zwyczaj ten przeniknął do całej Europy.

W latach 30. wieku XIX zwyczaj ozdabiania choinek wprowadziła we Francji księżniczka Helena Meklemburska. Do innych krajów na naszym kontynencie i do Ameryki Północnej zaimportowała choinkę brytyjska królowa Wiktoria.

Świąteczne drzewko miało symbolicznie nawiązywać do rajskiej jabłoni Adama i Ewy. Oświetlone oznaczało nowo narodzonego Chrystusa, który jest światłem dla pogan. Nawiązuje do tego niemiecka nazwa choinki - Christbaum.

Na północy funkcjonuje raczej Weihnachtsbaum. Podobnie prezenty na północy Niemiec przynosi Weihnachtsmann, a na południu - i według tej samej tradycji na Śląsku - Christkind. Niewątpliwie choinka, podobnie jak kalendarz i wieniec adwentowy, wywodzą się z niemieckiej tradycji ewangelickiej. W XX w. upowszechniły się także w regionach i krajach katolickich.

Ciekawa jest symbolika tradycyjnych choinkowych ozdób. Światła i bombki miały chronić dom i mieszkańców od złych mocy. Jabłka - najlepiej rumiane “rajskie" - są znakiem urody i zdrowia. Zdrowie i dobrobyt miały oznaczać pierniki z miodem. Orzechy symbolizują dostatek i siły witalne. Choinkowy łańcuch to znak rodzinnych więzi.

W niemieckiej tradycji wigilijnej nie ma zwyczajowego postu. Trudno zatem na kolację wigilijną zjeść karpia. Wyjątkiem są niektóre regiony Austrii. W północnych landach trzeba się raczej spodziewać pieczonych białych kiełbasek i kartoflanej sałatki. Jeśli rodzina w ogóle siada w Wigilię do uroczystej wspólnej kolacji.

- W pierwszy dzień świąt na obiad podaje się pieczoną gęś z kluskami i czerwoną kapustą. Zwykle w okresie świątecznym już odpowiednio utuczoną. W niektórych domach w miejsce gęsiny je się mięso z indyka, kaczki lub dziczyznę.

Słownictwo związane ze świętami Bożego Narodzenia

Weihnachtsbaum  - Choinka

Weihnachtsmann  -  Mikołaj

Adventskranz   -  wieniec adwentowy