„Domek na drzewie” to cykl książek przygodowych składający się z 9 tomów, których autorem jest Andy Griffiths. Bohaterami są Andy i Terry, którzy mieszkają w niezwykłym domku na drzewie. Ich historia zaczyna się w trzynastopiętrowym domku. Każda następna opowieść przeskakuje o trzynaście pięter. Według dzieci ten domek to najwspanialsze, fantastyczne i czarodziejskie miejsce do życia. Bohaterowie nigdy się nie nudzą, a wodze ich fantazji nie mają granic. Tu odwiedzają ich liczni goście, tu nie działają prawa fizyki.
Domek na drzewie to azyl i królestwo dzieci. Miejsce, do którego mogą uciec przed światem dorosłych, miejsce, z którego jest blisko do chmur, które można jeść jak lody. Pozwala na sielską zabawę, beztroskę i rozwijanie wyobraźni. Opowieść ta jest dla wszystkich miłośników techniki, którzy chcą samodzielnie konstruować wynalazki.
Z każdym tomem autorzy serwują swoim czytelnikom nie tylko coraz większą dawkę absurdalności i humoru, który pewnie trudno będzie zrozumieć wielu dorosłym czytelnikom, ale i coraz więcej przemycają systemów filozoficznych ukrytych pod płaszczykiem zabawnych historii, nauki oraz wątków z literatury. Poruszają problemy doświadczeń, strachu, uprzedzeń i pokonywania własnych słabości.
Szybka, wartka akcja, sporo czarno-białych ilustracji i zadziwiająca, dosłownie niczym nieskrępowana wyobraźnia oraz szalone przygody sprawiają, że książki czyta się szybko.
Jeśli chcecie sprawdzić, jak działa Hiperekstrazasys albo Zadziwiający Wmyślachczytajacy Kanapkomat, co się stanie, jeśli spłuczemy kogoś w toalecie i kiedy jest Dzień Krzesła w Nosie albo jak urządzić zawody w najgłośniejszym krzyku, zapraszam do biblioteki.
Historia to przepiękna, poruszająca i wstrząsająca niekiedy opowieść o czasach minionych, a nie jedynie lista dat i nazwisk. Polecam coś dla jej miłośników –„Horrendalna historia Polski” to seria książek skierowana do młodego czytelnika. Fakty historyczne są tam podane w ciekawy, przystępny sposób, a ciekawostki historyczne zapadają w pamięć i pozwolą zabłysnąć wiedzą w szkole. A najlepsze jest to, że wszystko, o czym tu mowa, wydarzyło się naprawdę!
Dowcipne, komiksowe ilustracje wciągają w opowieść o początkach państwa polskiego i jego rozwoju. Książki zostały napisane przez Małgorzatę Fabianowską i Małgorzatę Nesteruk. W serii ukazały się, m.in.:
„Sprytni Słowianie”,
„Pokrętni Piastowe”,
„Dynamiczna dynastia Jagiellonów”,
„Atrakcyjni królowie elekcyjni”,
„Sakramencki Sarmatyzm”,
„Zagmatwane zabory”.
Z tych książek dowiesz się, jak prano w leśnych pralkach, poznasz cały słowiański katalog tortur, dowiesz się, dlaczego gryziono, drapano i kłuto chorych. Poznasz tajemnice naszych bohaterów, np. kogo Tadeusz Kościuszko chciał zabić tomahawkiem. Masz sny o potędze? Jeśli tak, to musisz mieć w sobie kroplę krwi jagiellońskiej.