1 10 11 12 13 2a 3 4 5 5 6 7 7 8 8 9 9

Dzisiaj:456
Wczoraj:493
W tygodniu:456
W miesiącu:15857
Ogólnie:732556

Kto jest online

1
Online

30-11-20

Projekty

8 maja odbył się uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy IV d i IV e z pomocą chóru szkolnego  pod kierunkiem nauczycieli: Katarzyny Staniszewskiej, Justyny Sobotki i Agnieszki Pietrzak, przygotowali dla społeczności szkolnej montaż słowno – muzyczny „Polska moja ojczyzna, Polska mój dom”. Uroczystość zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna, przypominająca idee wolności i nadziei. 
Podczas  etiudy aktorskiej wplecionej w całość przedstawienia, młodzi aktorzy przybliżyli  fakty z przeszłości ważne nie tylko dla Polski, ale i dla Europy. 
Gdy wiosną 1791 roku przeciwnicy reform podburzali zacofaną szlachtę, szukali poparcia u obcych dworów, Polacy musieli działać szybko i zdecydowanie. Dlatego 3 maja 1791 roku król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego zgłosili Konstytucję, która została przyjęta przez aklamację. 

Konstytucja 3 Maja, miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów dla szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa.
Rocznica tych wydarzeń, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.
Młodzi ludzie często zapominają dlaczego tak ważne jest aby pamiętać o ważnych datach w historii swojego narodu dlatego przypomnienie im tych wydarzeń podczas apelu sprawiło, że uczniowie oglądali go z powagą i zaciekawieniem.

Zdjęcia