Kolejne spotkanie z poezją w bibliotece SP7

Na spotkanie z poezją dobra jest każda okazja. Jedną z nich były WALENTYNKI, które w naszej bibliotece rozpoczęły się już kilka dni przed 14.02.2018r. Uczniowie klas IV-VII mieli możliwość zapoznania się z utworami poetów, których twórczość została zaprezentowana na ruchomej wystawce „LITERACKIE WALENTYNKI”. Z poznanych wierszy  uczniowie klas szóstych wybrali te, które najpiękniej mówiły o największym uczuciu – miłości. Zaowocowało to „ Składanką o miłości”, która została zaprezentowana 22 lutego w szkolnej bibliotece. Oprócz recytacji wierszy wieczorowi towarzyszyła gra na skrzypcach, piosenki o miłości w wykonaniu uczniów, muzyka instrumentalna oraz prezentacja multimedialna. Ogromne zaangażowanie uczniów oraz opinie zaproszonych gości utwierdzają nas w przekonaniu, że warto kontynuować nasze poetyckie spotkania. 

Zdjęcia

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Nauczyciele bibliotekarze w SP7 przygotowali projekt, którego realizacja przypadała na 20 i 21 lutego. Wszystkie działania były związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W bibliotece odbyły się warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie klas: IIIa, IIIb, IIIc, IIIf,  IIb. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżała historię ustanowienia Dnia Języka Ojczystego i wprowadzała w problematykę ochrony języka polskiego. Rozgrywki językowe w trzech kategoriach „Wesołe ortogramy”, „Gramatyka bez tajemnic” i „W krainie ukrytych znaczeń” były okazją do świetnej zabawy. Dzieci zakończyły warsztaty zgodnym wnioskiem, że należy dbać o nasz, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty.

Zdjęcia

Spotkanie z panem Zbigniewem Białasiem

Klasa VII c i VII e uczestniczyła w pouczającym spotkaniu z panem Zbigniewem Białasiem, który opowiedział historię swojego życia związaną z tragiczną historią naszego kraju. W 1940 roku razem ze swoją matką, braćmi i siostrą został zesłany na Sybir. Przeżył gehennę nieludzkiej podróży, później choroby, głód i codzienność życia. W 1946 roku wrócił do kraju, a pociąg powrotny zatrzymał się dla niego w Polsce w Legnicy, skąd później przebył kolejną drogę w okolice Szczecina, aby w końcu osiąść na stałe w Mławie. Pan Z. Białaś przez długi czas był przewodniczącym mławskiego Koła Sybiraków. Obecnie w Mławie mieszka 4 Sybiraków, których los zbliżony jest do losów naszego Gościa. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak tragiczne były dzieje Polaków na przestrzeni lat. Historia znana do tej pory z książek czy z filmów stała się im bliższa. W rozmowie z uczniami po spotkaniu dało się zauważyć, jak wielki wrażenie odniosło na nich spotkanie, a zwłaszcza wątki związane z brakiem jedzenia.

To wszystko dla Babci i Dziadka

W czwartek 8 lutego dzieci z klasy I A zaprosiły do szkoły swoje Babcie i Dziadków, żeby Im powiedzieć i wyśpiewać  jak bardzo są ważni i kochani. Były piosenki, wiersze, tańce, upominki, pokaz mody i ... bardzo miła atmosfera. Wszystkim dopisywał dobry humor.  Mali artyści otrzymali od naszych miłych, licznie zgromadzonych gości, gromkie brawa.  Jeszcze raz kochanym  Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia i słońca w każdym dniu.

Zdjęcia

„Czytamy i uczymy się”

W czwartek 15.02.2018r. uczniowie klasy III b wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej w Mławie. Poznali pracę pań bibliotekarek, zapoznali się ze sposobem wypożyczania książek oraz odwiedzili magazyny z półkami pełnymi książek z różnych dziedzin wiedzy. Uczniowie dowiedzieli się, że można tu wypożyczyć książki z pedagogiki, psychologii, z fizyki, biologii i z wielu innych dziedzin naukowych. Pani bibliotekarka w ciekawy sposób przedstawiła  uczniom „Legendę o Czech, Lechu i Rusie”. Uczniowie przypomnieli sobie historię Polski i godła Polski. Z zainteresowaniem wysłuchali też opowiadania o Pingwinku, który przypomniał, że musimy chronić środowisko przyrodnicze i powietrze, którym oddychamy. Była to ciekawa i pouczająca lekcja.

T. Nachyła

Zdjęcia

Walentynki w klasach I - III

Walentynki to wyjątkowa okazja do tego, aby na wiele sposobów wyrazić sympatię do drugiej osoby. To święto zakochanych, ale nawet najmłodsi potrafią darzyć szczególnymi względami swoich rówieśników i pragną im to uczucie zasygnalizować. Walentynkowa poczta wśród uczniów klas I-III ma wieloletnią tradycję. Do skrzynki zakochanych trafiają wykonane własnoręcznie przez uczniów walentynkowe karteczki. Na większości z nich widnieje nazwisko autora, są jednak i anonimowi nadawcy. Cóż to za tajemniczy wielbiciel? Pytanie pozostanie bez odpowiedzi, ale świadomość, że dla kogoś jest się kimś wyjątkowym sprawia wielką przyjemność. I ten wpis- Jesteś moją Walentynką!. Ależ to miłe! 

Zdjęcia

Dzień Babci i Dziadka w klasie III c

Dnia 9 lutego 2018 r. w klasie III c odbyło się okolicznościowe spotkanie związane z Dniem Babci i Dziadka.  Program przygotowany przez dzieci pod kierunkiem wychowawczyni Anny Pielichowskiej wzruszył odbiorców  do łez. Dziadkowie mogli podziwiać swoich ukochanych wnuków w różnych formach artystycznych. Po zakończeniu przedstawienia dzieci obdarowywały gości upominkami, a potem zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była ciepła i serdeczna, a podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami naszej placówki. Poprzez wiersz i piosenkę, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia i podziękowanie za trud włożony w ich wychowanie.

Zdjęcia

Notatka trochę inaczej

Notowanie, przygotowanie wartościowych i czytelnych notatek nie musi być nudne. Wiedzą o tym doskonale uczniowie klasy 5 a, którzy sztukę samodzielnego notowania opanowali doskonale. Po mapach pamięci przyszedł czas na sporządzanie notatek w formie lapbooków. I jak się okazuje, świat przedstawiony powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” dostarczył uczniom możliwość wykazania się kreatywnością przy jednoczesnym porządkowaniu materiału.

Pozdrawiamy wszystkich miłośników literatury – uczniowie klasy Va

Zdjęcia

Magiczny teatrzyk w bibliotece SP7

14 lutego do naszej szkolnej biblioteki zawitał nietypowy teatr.  To japoński Teatrzyk Kamishibai. Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków. W seansie kreatywnego czytania uczestniczyły dzieci z klas: Ia, Ie, IIb, poznając przepięknie ilustrowaną „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”. Prowadząca zajęcia, pani Agata Mierzwa – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Mławie, przygotowała dla dzieci zagadki i kolorowanki w oparciu o treść legendy. Dzieci pierwszy raz spotkały się z taką formą czytania, z zaciekawieniem uczestnicząc w zajęciach i poznając historię naszego narodu.

Zdjęcia

Tu wszędzie jest moja ojczyzna...

,,Tu wszędzie jest moja ojczyzna to hasło spotkania, na którym podsumowano konkurs o tematyce regionalnej organizowany w naszej szkole od wielu lat przez nauczycieli przyrody i historii ,,Moja ziemia na Ziemi. Uroczystość rozpoczęła się odsłuchaniem mławskiego hejnału, który rozbrzmiewa z wieży ratuszowej. Spotkanie poświęcone została patronce naszej szkoły Zuzannie Morawskiej - pisarce książek dla dzieci i młodzieży, działaczce oświatowej, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Prowadzący przedstawili życie i twórczość poetki Mazowsza krzewiącej idee polskości. Przy dźwiękach muzyki Chopina uczniowie recytowali wiersze oraz czytali fragmenty książek pisanych ręką patronki naszej placówki. Prezenterzy opowiadali o pięknie i przywiązaniu do naszego miasta. Wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali hymn szkoły, którym jest wiersz Zuzanny Morawskiej, do którego melodię napisała nauczycielka muzyki naszej szkoły. Młodzi uczestnicy spotkania stwierdzili: Mława to nasza mała ziemia na Ziemi, tu uczymy się i realizujemy swoje dziecięce plany i marzenia. Po wysłuchaniu części artystycznej Pan dyrektor wręczył wyróżnionym uczniom dyplomy i nagrody książkowe oraz złożył gratulacje i podziękowania dzieciom i ich nauczycielom. 

Halina Rakowska, Ewa Ronkiewicz, Urszula Szynaka

Zdjęcia

Prehistoryczne wyprawy

W czasie ferii zimowych uczniowie z klasy szóstej uczęszczający na zajęcia koła przyrodniczego wzięli udział w zajęciach warsztatowych w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Swoją wyprawę rozpoczęli od wystawy archeologicznej. Wysłuchali opowieści pani przewodnik oraz obejrzeli zbiory wytworów rąk ludzkich związanych z działalnością człowieka na terenie Ziemi Zawkrzeńskiej. Są to rogowe i kamienne narzędzia pracy sprzed czterech tysięcy lat, kolekcje ozdób z brązu, szkła , bursztynu i żelaza. Uzbrojenie wojowników z tamtych lat, miecze, groty, włócznie, strzały oraz przedmioty codziennego. Wśród zbiorów przyrodniczych oglądaliśmy meteoryty. Niektóre z nich były wielkie a inne miały wielkość ziaren piasku. Pan przewodnik powiedział, że są bardzo ciężkie z powodu zawartego w nich metalu. Usłyszeliśmy również o słoniu leśnym, który dawno, dawno temu żył na terenach naszych okolic. Potwierdzeniem tej historii jest  okaz kości kończyny tego niezwykłego stworzenia. Patrząc na fragment szkieletu mogliśmy wyobrazić sobie, że słoń leśny był ogromny, większy od jakichkolwiek gatunków słoni żyjących w obecnych czasach. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o historii ziemi, którą zamieszkujemy. Wiele z tych informacji zapamiętamy na długo. Miło spędziliśmy czas.

Uczniowie i nauczyciele przyrody

Zdjęcia

Dodatkowe informacje